פוסט ויראלי על משרה לנשים בלבד – כוונות טובות, אבל דרוש שיפור

לפני כמה ימים נתקלתי בפוסט שמוכיח (שוב) שגיוון והכללה רצוי  "לא" לעשות על פי תחושות אישיות ובקלילות אלא בצורה מושכלת שמבוססת על ידע וניסיון.

הפוסט נכתב ע"י גבר, מנכ"ל של סטארטאפ, שרוצה לגייס לחברה שלו עובד חדש, או יותר נכון, עובדת חדשה.
הפוסט התרכז בזה שהוא מתחייב שזו תהייה עובדת, והוא כתוב בצורה כזו שאמורה לעודד אך ורק נשים להגיש מועמדות.

השפה של הפוסט קלילה ומגניבה, וגם התוצאות בהתאם, עם כמות גדולה של לייקים ותגובות (ואני משערת שגם חשיפה גבוהה מאוד). 

הפוסט הזה יצר אצלי תחושות מעורבות, ולפי התגובות, ראיתי שגם הקהל הנשי היה חלוק בדעתו.

מצד אחד – המטרה חשובה, מאוד.

מצד שני – הפוסט נכתב באופן שלא מספיק מזמין נשים, אולי אפילו מדיר נשים. זה היה נראה בעיקר כמו פוסט מגניב ופופולרי.

לפני שאנתח את התוכן, הערה חשובה:

אני לא אכתוב את שמו של כותב הפוסט, ואני אשנה מעט את הציטוטים כך שהם יהיו קצת שונים מהמקור, אבל עדיין ישמרו על הרוח הכללית. הסיבה לכך היא שאין לי כוונה לעשות שיימינג. 

הכוונה של כותב הפוסט היא כוונה טובה וראויה ואני לא רואה שום סיבה להביך אותו בפומבי. 

מטרת הניתוח הזה היא שכולנו נלמד יחד מהי הדרך הנכונה לפנות לנשים בתיאורי משרה, או יותר נכון, איך לא לפנות.

אז הנה כמה נקודות חשובות שעולות מתוך הניסיון שלי וגם מתוך מה שנאמר בתגובות לפוסט:

 

🌈 תותחית, נינג'ה, אלופה

מילים כאלה, ודומות להן, נכנסו לחיינו לפני לא מעט שנים, בתקופה שהטקסטים של תיאורי משרה הפכו להיות מגניבים יותר. נשים לרוב לא מתחברות לתיאורים האלה. אני לא מכירה נשים שמגדירות את עצמן כנינג'ה.

אפשר להגיד שמה שאמרתי עכשיו זה קטנוני, כי זה הרי ברור שאף אחד הוא לא באמת נינג'ה מיפן, אבל עדיין, המילים האלה גורמות לנשים להרגיש שהמשרה לא מיועדת להן. 

להרבה נשים יש נטייה להרגיש הרבה יותר את תסמונת המתחזה מאשר 'תותחיות'.

הימנעו מהוספת שמות תואר מפוצצים. 

 

🌈 לשון ציווי

בפוסט המדובר יש חזרה של פעלים בלשון ציווי, באופן מעט תקיף. אפילו ההנחיה איך לשלוח קורות חיים מנוסחת כך (כאמור, עם שינויים קלים): "תעזבי את מה שאת עושה, תגללי למטה לתגובות, תלחצי על הלינק, שלחי קורות חיים למשרה". המשפט הזה חוזר על עצמו כמה פעמים וזה נותן תחושה מאוד מיליטנטית ואולי אפילו תחושה של זלזול. נשים יודעות איך לשלוח קורות חיים. הן כבר עשו את זה בעבר. 

שמרו על שפה מכבדת, נעימה ופשוטה.

🌈 אל תחליטו בשבילן

הפוסט מדבר על כך שהמשרה הזו והחברה הזו תוביל את הנשים להצלחה, קריירה משגשגת ולרמות הגבוהות ביותר. אלה מונחים מאוד גבריים, והמסר שכותב הפוסט מעביר, בלי כוונה, הוא שאם את לא רוצה להגיע עד לירח, את לא שווה כלום. 

חשוב לציין גם שהצד השני של המטבע יכול להיות בעייתי. למשל, לציין שהעבודה הזו נותנת לך את האפשרות להיות בבית עם הילדים. ואם אין לי ילדים? ואם יש לי ילדים אבל אני רוצה להתרכז יותר בקריירה?

תנו לנשים להחליט בעצמן לאן הן רוצות להגיע בקריירה שלהן ותתרכזו במשרה עצמה.

 

🌈 רק נשים?

הפוסט נכתב בהצהרה שלמשרה הזו תגוייס אך ורק אישה. זו הצהרה בעייתית. נשים לא רוצות להתקבל למשרה רק כי הן נשים.

מעבר לכך, בקורות חיים לא רושמים מגדר, מה שמעלה את השאלה איך למעשה יתבצע הסינון של נשים בלבד? לפי שם? ואם יש לי שם שיכול להיות גם שם של גבר, המועמדות שלי תיפול על זה?
הפוסט פורסם בלינקדאין באופן פומבי ולא בקבוצה ייעודית לנשים, כך שבקלות גם גברים יוכלו להגיע למשרה הזו.
במקום להצהיר בפומבי שנקבל רק נשים, עדיף לפרסם במקומות שבהן יש יותר נשים (כמו קבוצות פייסבוק / לינקאדין) ולכתוב באופן שמעודד נשים להגיש מועמדות. למשל, "צוות מגוון" במקום "רק נשים".
 
🌈 ובכל זאת, תתקבלי לא רק בגלל שאת אישה?

בסעיף הקודם ציינתי שנשים לא רוצות להתקבל רק בגלל שהן נשים. נדמה שכותב הפוסט שם לב לזה בעצמו והוא ניסה לאזן עם משפטים בסגנון "אני אקבל לפה רק את הטובות ביותר", "אני רוצה לגייס נשים, אבל אני לא עושה הנחות", "את תישפטי לפי הביצועים בפועל".

אלה תיאורים מאוד מלחיצים וגם מבלבלים.

במקום להצהיר שאנחנו מחפשים רק נשים, ואז לסתור את זה ולהגיד שלא נעשה הנחות לנשים, בואו פשוט לא נצא בהצהרות מפוצצות ונמשיך לכתוב את תיאור המשרה באופן שפונה לכולם, רגוע ועדין. אפשר להגיד כמובן אני ממש רוצה לגייס אשה, שאני אתייחס בתשומת לב לכל קורות חיים של אשה וכו'. 

🌈 רשימת דרישות ארוכה

יש מחקרים שמצביעים על כך שלגברים, בהשוואה לנשים, יש נטייה גדולה יותר לשלוח קורות חיים במקרה שהם לא עומדים בכל הדרישות. במילים אחרות, אם תכתבו הרבה דרישות בתיאור המשרה, אתם מקטינים את הסיכוי שנשים יגישו מועמדות.

כתבו את תיאור המשרה בצורה שמדגישה את היכולות שהן באמת הכרחיות, ואל תעמיסו ביכולות שנחשבות 'יתרון'.

🌈 האם הנשים במעמד הרלוונטי אכן צריכות דחיפה? 

תגובה מעניינת לפוסט מתייחסת לכך שהפנייה היא למעשה לנשים שיש להן כבר המון ניסיון, כך שהתוצאה בפועל תהייה שהאישה שתגיע לתפקיד פשוט תעזוב חברה אחרת, ואז לא באמת עשינו משהו משמעותי. במקום זה, המגיב מציע להשקיע מאמצים בנשים שרק סיימו תואר כי הן אלה שיותר מתקשות, ואז ההשקעה תניב פרי לעתיד.

חשוב לציין שמהטרה של כותב הפוסט המקורי הייתה לאייש משרה אחת ספציפית ואולי זה מעט לא הוגן 'להפיל' עליו עכשיו את העתיד של כל הנשים בתעשייה, אבל בכל זאת, אם יש הצהרה ברורה שהכוונה היא לעשות מעשה חשוב, אז כדאי לעשות גם משהו שבאמת יעזור לטווח הארוך. 

🌈 אשה אחת במרכז

כותב הפוסט מציין שהוא ידאג באופן אישי לכך שלעובדת תהיה תוכנית התפתחות, ושכל חברי הצוות יהיו מגוייסים להצלחה שלה. לא יודעת מה אתכם, אבל אפילו אני, בתור אישה שיש לה כבר ניסיון של הרבה שנים, מרגישה לא בנוח עם זה שכל חברי הצוות יתעסקו בהצלחה שלי. זה מאוד מאיים. ואם לא אצליח? אבזבז את זמנם של כל כך הרבה אנשים?

במקום זאת, עדיף לכתוב שהמשרה כוללת תוכניות הכשרה מקצועיות וליווי אישי של איש צוות, ועדיף אשת צוות, שתהייה מעורבת בתהליך כבר משלב ראיון העבודה.

אני באמת מאמינה שהמטרה של הפוסט המקורי הייתה מטרה טובה וכנה, להתאמץ לגייס עובדת. 

מעבר לכך, לאור כמות התגובות והחשיפה הגבוהה (ככל הנראה), אני מקווה שהוא גם הצליח (אני אישית פירסמתי עבורו בקבוצת נשים). עכשיו זה התפקיד שלנו לקחת את הטוב, ללמוד ולשפר עוד יותר!

FOR WOMEN
דילוג לתוכן