נשים בהייטק בשנת 2023 – מזווית אחרת: דוגמאות מהשטח שרובנו מכירות ומכירים

יום הנשים הבינלאומי מצויין ב-8 במרץ. בכל שנה, יש הרבה אנשים, גברים ונשים, שלוקחים רגע כדי להסתכל על המספרים ולנתח את מצב הנשים בתעשיית ההייטק בפרט ובשוק העבודה בכלל. מכיוון שאנחנו עוסקים בגיוון והכללה, אנחנו כבר מכירים את התמונה הכללית: נשים מהוות 51% מאוכלוסיית העולם, אך המספרים בשוק העבודה ופערי השכר עדיין כאן, אנחנו רחוקים מאד משיוויון. לפי המחקר האחרון של Power In Diversity, נשים מאיישות רק 27.8% מהתפקידים הטכנולוגיים בסטארטאפים. רק 34% עובדות בסטארטאפים (עלייה קטנה מ-33.6% בשנה שעברה) ו-24% מנהלות בסטארטאפים (עלייה קטנה מ-23.4% בשנה שעברה).

המספרים בכלל ההייטק קצת יותר טובים ועדין כבר 30 שנה המספרים סביב שליש, בארץ וגם בעולם, וגם בחברות שכבר פועלות בנושא. 

בואו נעזוב את המספרים ונסתכל על דוגמאות מהשטח – חוויות של נשים בעולמות העבודה בשנת 2023. אני בטוחה שאתן תזדהו לפחות עם כמה מהדוגמאות. ואולי דרך דוגמאות יבוא שינוי יותר משמעותי. 

עבודה בחינם

בחודש האחרון פנו אלי שני ארגונים – חברה עסקית וגוף ממשלתי.
בשניהם הסבירו לי כמה הם מעריכים את המקצועיות שלי, שהם עוקבים אחרי ברשתות כבר תקופה ושהם ישמחו לשיתוף פעולה.

הגוף הראשון ביקש שאבוא להרצות בכנס שהם עורכים למי שמקדמים אצלם גיוון.

הגוף השני ביקש שאעזור להם לבנות את תוכנית הגיוון והכללה של הארגון.

תשאלו, איפה הבעיה? שניהם ביקשו שאעבוד בחינם.

בשני המקרים הם ממש הופתעו ואפילו קצת נעלבו כשהסברתי שזה המקצוע שלי ואני מתפרנסת ממנו.
התגובה שקיבלתי הייתה לא מכבדת.
אני שומעת סיפורים דומים מקולגות שלי ואני תוהה, כמה גברים חווים את זה?
לא רק את הבקשה לעבוד בחינם, אלא את היחס אחרי שאת אומרת שזה לא מתאים לך לעבוד בחינם.  עבור גופים, ששבהם מי שביקשו ממני וכל מי שיקבל ערך ממה שאני אביא מניסיוני העשיר, מקבלים שכר על עבודתם.

בקשת רשות

ישבתי לאחרונה עם קבוצה של 6 נשים משפיעות, מנוסות, מובילות בתחומן בפגישת בוקר מוקדמת. המטרה – גיבוש תוכנית מנטורינג לנשים.

אחת הנשים, שלא הכרתי קודם, אמרה: "אני רוצה להגיד משהו, אני לא חושבת שתקבלו את דעתי אבל אפשר להגיד…?"

אמרנו לה שכמובן שכן. לי היה קווץ‘ בבטן מהטון המתנצל מראש הזה (כמובן שדעתה הייתה מאד רלוונטית).

אחרי עוד רבע שעה בפגישה, אותה אשה שאלה "אני יכולה לשאול שאלה?"

מודה שכאן התערבתי – הערתי לה לפני כולן, הרבה ברצינות אבל בנימה מבודחת שאני בטוחה שאף גבר לא היה מבקש כל כך הרבה אישורים מראש כדי לתרום למפגש, ובטח שאנחנו חייבות לשים לב לזה כשאנחנו מתכננות תוכנית מנטורינג לנשים.
מודה, אחרי התלבטות קצרה הרגשתי נוח להגיד את זה בפני כולן כי זה קשור למהות העניין והיינו רק נשים בפגישה.

היא הודתה לי.

אני הלכתי עם התובנות האלה כמה ימים ושוחחתי עם מלא אנשים על הנושא, נשים וגברים בתעשייה. זה משהו שעדיין כל כך מאפיין נשים מסביבנו. להתנצל מראש שאנחנו מביעות את דעתנו, לבקש רשות להביע את דעתנו. 
אם את או אתה שמים לב לזה – אני ממליצה שתהיו allies (בני ברית). תעודדו את הנשים האלה, תעירו בפרטי אח"כ כדי שגם הן ישימו לב שאין בזה שום צורך.

זה לא בשבילי

הנה פוסט שפירסם לאחרונה אמיר ברקול בטוויטר – Social and Digital Media Manager at Microsoft Israel R&D Center – איש שנון ומבריק, שאם אתן ואתם לא מכירים, אני ממליצה בחום לעקוב אחריו:

אני? לא מתאימה בדיוק לתפקיד

צחקתם? זה מרמז שאתן ואתם מזדהים (ואם פיספסתם את הסיפור, חפשו ברשת את הסרטון). בקצרה אסכם שהפאנל של חדשות 13 רצה להזמין לשיחה את משה חזן, חבר בבנק ישראל שהתפטר מתפקידו כדי להיות חלק מהמחאה נגד הרפורמה המשפטית. בטעות, הם הזמינו איש נדל“ן שגם נקרא משה חזן. התוצאה הייתה קטע ממש מוזר… 

והנה זווית קצת רצינית יותר לפוסט המצחיק של אמיר. המחקר הבא מראה שלנשים יש נטייה להעריך בחוסר את היכולות שלהן כשזה נוגע למשימות שנחשבות כמשימות גבריות. מעניין שהתופעה הזו לא קיימת (לפי המחקר) עבור משימות שנחשבות נשיות או ניטרליות.
בהכללה, נשים, אנחנו יותר מניחות שאנחנו מתאימות לעבוד כמגייסות, אבל עדיין לא בטוחות שאנחנו מתאימות לעבוד כמתכנתות – את זה אנחנו משאירות לגברים.
אולי בגלל זה אני עדיין פוגשת את זה בתהליכים שאני מובילה, עם מועמדים להייטק, פעם אחר פעם.

מהמאמר הבא אנחנו לומדים שההבדל בין גברים ונשים כבר לא כזה גדול, אבל עדיין קיים. למשל: נשים מגישות מועמדות כשיש להן התאמה של 56% למשרה. גברים – 52%.
מחקרים קודמים, בהייטק, דיברו על פער של 100% מול 60%. כן, תעשו פרצוף של מופתעים. 

החשיבות של המראה החיצוני

חברת מוצרי הטיפוח דאב וחברת לינקדאין ערכו לאחרונה מחקר וגילו ממצאים מדאיגים לגבי נשים שחורות. שימו לב לנתון המרגיז הזה: לנשים שחורות עם שיער מתולתל יש סיכוי נמוך פי 2.5 לקבל משרה בהשוואה לאלה עם שיער חלק. השיער המתולתל גורם להן להיתפס כפחות מקצועיות, למרות שיש המון נשים שחורות עם שיער מתולתל.

מתולתלת? לא מתאימה לתרבות הארגונית שלנו

גם היום נשים נשפטות הרבה יותר מגברים על הצורה החיצונית שלהן, מה הן לובשות, האם הן מתולתלות או לא, האם הם צובעות את השיער או לא ועוד ועוד.

אני רגישה מדי

הכתבה הבאה של פורבס מציגה מחקר מעניין. גברים ונשים התבקשו לקרוא טקסט של שני אנשים שמתווכחים. במהלך הדיון של השניים, נאמר לגבר או לאישה שהם צריכים להירגע (או ”תירגעי!“, כמו שכולנו מכירות). התוצאות מראות שברגע שנאמר לאישה שהיא צריכה להירגע, אז הקוראים תפסו את העמדה של האישה כפחות לגיטימית. במחקר אחר, ברגע שהאישה תויגה כרגישה, האמינות שלה נפגעה. זה לא קרה אצל הגברים. למה? פשוט כי רגישות זו תכונה נשית.
הכתבה מצטטת אפילו את אופרה ווינפרי שאומרת שביקשו ממנה להפגין פחות רגש כשהיא הקריאה טקסט, כולל בקטע שבו היא רק אמרה את השם שלה.

נשמע שהפתרון הוא להציג כלפי חוץ תדמית קשוחה וחזקה, אבל אז יגידו שאנחנו Bossy. מתי בפעם האחרונה שמעת שהתייחסו לגבר עם התואר הזה?

אז מה עכשיו?

סיכמתי רק כמה חוויות שאנחנו כנשים עדיין מרגישות בשנת 2023 וכמובן שאפשר בקלות להביא דוגמאות נוספות כמו הקושי לקדם את עצמנו, תסמונת המתחזה ועוד.

יום האישה הוא יום שמתמקד לרוב בהעצמה נשית (ובעצם, כללי התנהלות מומלצית לעבודה בסביבה גברית)  וזה נשמע כמו רעיון טוב לסכם את המאמר במסר כגון ”תהיי עצמך ושימי קצוץ על העולם“.

האם זה מה שיפתור את כל הבעיות? כנראה שלא. למשל, בדוגמא של המחקר של חברת ”דאב“, המועמדות נפסלו רק על בסיס תמונה ואפילו לא ניתנה להן האפשרות להציג את האופי שלהן.

ועדיין, חלק מהפתרונות נמצאים בידיים שלנו.

נשים, קיבלתן הצעה ”מפתה“ לעבוד בחינם? תגידו שאתן לא מוצאות שום סיבה לעבוד בחינם ותודו להם על ההזדמנות. 

יש לכן משהו להוסיף לדיון ואתן קצת חסרות בטחון? תנסו נוסח אחר. במקום ”אפשר להגיד משהו“?, לכו על ”אני רוצה להציע זווית נוספת בנוגע לנושא הזה“.
וכמובן, כמו שכתבתי, ככל שנהיה allies אחת לשנייה, ככה יהיה לנו קל יותר. גברים, זה בהחלט גם המקום שלכם להיות מודעים יותר ולסייע! 

דילוג לתוכן