ממריאים להייטק – בוטקאמפ פנים ארגוני

גם לכם קשה לגייס עובדים? גם אתם כבר שוקלים לגייס בוגרים ללא ניסיון?

כולנו בתעשייה מתמודדים היום עם המחסור הגדול בעובדים, ואחת התוצאות היא כמות גדולה של תכניות בוטקאמפ שנפתחות.

התכניות האלה מביאות איתן המון תקווה, אבל המציאות בפועל היא שאחוזי הקליטה של הבוגרים בחברות הייטק נמוכים.

במאמר הזה נדבר על תכניות הבוטקאמפ הקיימות, על נקודת המבט של עובדות ועובדים מאוכלוסיות גיוון, וכמובן, על פתרון יעיל ומוכח שיעזור לכם גם לקדם גיוון בארגון וגם להתמודד עם המחסור בעובדים. כל הכוכבים מסתדרים 🌟

בוטקאמפ – למה זה לא עובד?

אני מכירה בוטקאמפים היטב, בוטקאמפים שעובדים. את דרכי בצבא התחלתי כבוגרת בוטקאמפ – קורס תכנות של ממר"מ. כולנו יחד, בוגרי תיכון עם זיקה למחשבים, נשים שבחרו במסלול וגברים בפרופיל נמוך גם, למדנו מהבוקר עד הלילה במשך כ-8 חודשים והפכנו להיות המכנתות והמתכנתים של יחידות הצבא השונות.

כשהתחילו לצוץ הבוטקאמפים מחדש לפני כמה שנים, הופתעתי מהמיתוג – מודל חדשני להכשרת כח אדם לתעשייה. ממש לא חדש, ולצערי, ממש לא עובד. זה מאוד מסתכל. המון כסף מושקע, אנשים מאמינים שאחרי כמה חודשים הם יהיו אטרקטיביים לתעשייה ורבים מהם מרגישים שמכרו להם אשליות.

אז למה זה לא עובד?
לא חסרות סיבות. למשל: מועמדים לא מסיימים עם מספיק ידע שנדרש לארגון, חוסר ברקע אקדמי ואפילו פסילה מוקדמת של מועמדים מצוינים כי אנחנו חוששים להשקיע המון במישהו שינטוש אחרי תקופה קצרה.

במקרים של עובדות ועובדים מאוכלוסיות גיוון, האתגרים אפילו גדולים יותר. הם צריכים להוכיח יכולות מקצועיות גבוהות, אפילו יותר מאחרים.

לא משנה כמה כשרון יש להם, הם עדיין צריכים להתבלט מעל המועמד הקלאסי – בוגר האוניברסיטה, המצטיין, זה שיודע לשווק את עצמו וזה שיש לו יותר קשרים.

תהליכי המיון הם תהליכים יחסית קצרים ובשלב הזה נכנסות לתמונה ההטיות הבלתי מודעות שכולנו נופלים בהן (למשל, חשש מלגייס ערבים או מועמדים על הרצף האוטיסטי – אנחנו לא מכירים ולא יודעים האם זה יעבוד). קל לנו יותר "לקרוא" התנהגות של אנשים שדומים לנו ויש לנו פחות כלים לנתח התנהגות של "שונים", בטח לא כשאנחנו צריכים למיין עשרות ומאות מתמודדים כמה שיותר מהר.

 בנוסף, הנטיה המובנית שלנו בגיוס, לאורך כל השנים, היא לחפש מהר את מי שהכי מתאים ולכן בעיקר לפסול. בגיוון צריך לחפש איך כן, לראות את היכולות מבעד לשונות.

הפתרון

הפתרון שאני רוצה לחלוק אתכם היא תכנית שדייקתי ואני ממש מאמינה בתועלות שלה: "ממריאים להייטק – בוטקאמפ פנים ארגוני".

התכנית יכולה להתאים לכולם, ויחד עם זאת, היא ממש פיצוח לאוכלוסיות גיוון. מודה, ממש מהבטן, אני מאד מתרגשת מהפיצוח הזה. 

התכנית מתבססת על ניסיון של המון שנים, גם עם מועמדים וגם עם ארגונים. 

המטרה היא לקלוט עובדים מאוכלוסיות גיוון, בעלי תואר או הכשרה משמעותית, ולאפשר להם להמריא. ככה, אנחנו יכולים גם להתמודד עם האתגר של המחסור בעובדים וגם לקדם גיוון בארגון שלנו.  

איך התכנית עובדת?

את התכנית אנחנו בונים בהתאמה לכל ארגון וארגון לפי הצורך שלו, כאשר העקרון המנחה הוא שלתכנית יש 3 "רגלי תוכן" מרכזיות:

 1. חיזוק הידע המקצועי ע"פ מה שנדרש בחברה ובתעשייה
  🌈הכשרה ע"י מהנדסים מהחברה
  🌈עידוד לימוד עצמי
  🌈פרויקט גמר רלוונטי

 2. העצמה אישית של המשתתפות והמשתתפים (לא הכי אוהבת את המונח אבל חסר לי מונח טוב יותר)
  🌈הזהות האישית כנשות ואנשי מקצוע לצד הזהות המגווונת
  🌈הכרות עם התעשייה, ההתנהלות בה ודרישותיה
  🌈חיזוק הבטחון העצמי

 3. הכנה לתהליכי המיון בתעשייה
  🌈כתיבה נכונה של קורות חיים
  🌈בנייה או שיפור של הנוכחות בלינקדאין
  🌈הסיפור שלי – הצגה עצמית אפקטיבית
  🌈הכנה לראיונות עבודה וראיונות סימולציה – ראיונות מקצועיים וראיונות משאבי אנוש
  🌈ליווי בתהליכי המיון והקליטה לבוגרי ההכשרה שמתמיינים בחברה,
  (כולל גם ליווי למנהלים הקולטים ולצוותים לפי הצורך)


איך אנחנו יודעים שזה עובד?

כפי שציינתי קודם, ברוב הבוטקאמפים אחוזי ההשמה נמוכים מאוד. עם זאת, אנחנו בהחלט יכולים לראות שבוטקאמפים שמתמקדים באוכלוסיות גיוון ספציפיות מצליחים להניב אחוזי השמה גבוהים בהרבה. ממש לאחרונה ראינו תוצאות נפלאות בבוטקאמפ פנים ארגוני באמדוקס, שבו זכיתי להשתתף בצוות המוביל. התכנית הייתה מיועדת למפתחי תוכנה, בוגרי תארים רלוונטיים, עם מוגבלויות. כל בוגרי הבוטקאמפ, ממש 100%, הצליחו להשתלב בהצלחה כמפתחים בחברות הייטק!

יתרונות נוספים של התכנית

מעבר לגיוס עובדים ממעגלים רחבים יותר, המודל הממוקד של הבוטקאפ תורם להשקעה באחריות תאגידית ולמיתוג מעסיק כארגון פורץ דרך, מה שיעזור לגייס עובדים נוספים.

גם בתוך הארגון – במסע המורכב של שימור עובדים שחברות מתמודדות איתו, המודל נותן ערך אמיתי לעובדים ולמנהלים שמעורבים במהלך שמביא איתו הרבה ריגוש. כמובן שגם העובדים עצמם שייקלטו מתוך הבוטקאמפ יעריכו מאוד את ההשקעה בהם ויישמחו להישאר בארגון שנים רבות.

השפעה משמעותית נוספת היא שההשקעה של הארגון בתכנית פותחת שיח חיובי על גיוון והכללה. העובדות והעובדים ישימו לב יותר למחוייבות הארגונית להכללה של שונות, למאמץ לגייס עובדים שונים וחלקם אפילו ירגישו נח יותר לחשוף את המצב שלהם ולבקש עזרה אם צריך.

רוצים לשמוע עוד?

אם אתם רוצים לקדם גיוון והכללה בארגון שלכם ואתם מחפשים פתרון יעיל ומוכח, עם ליווי לאורך כל הדרך, מוזמנים ליצור איתי קשר באימייל avital@yanovsky.net. אשמח לשתף בתוכנית ולענות על כל השאלות.

פרסום של מודל בוטקאמפ
דילוג לתוכן